Euroopa juhtiv robootika ning autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ning droonitõrjeseadmete tootja Marduk Technologies lõid mobiilse droonitõrjesüsteemi, millega kaitsta üksusi õhuründemoona ning teiste mehitamata õhusõidukite eest.
- Milrem Roboticsi juhatuse esimees Kuldar Väärsi.. Foto: Eiko Kink
Uus lahendus põhineb Milrem Roboticsi mehitamata sõidukil THeMIS ning Marduk Technologiesi droonitõrjeseadmel (C-UAS) Marduk Shark. Ühistoode võimaldab tänu tehisintellektile ning masinõppele eesliinil olevatel üksustel iseseisvalt tuvastada ning neutraliseerida erinevat liiki õhuründemoona ja teisi mehitamata õhusõidukeid.
Mobiilse platvormi saab varustada ka relvasüsteemide ja sensoritega, mida kasutada mehitamata õhusõidukite hävitamiseks, üksuste tulejõu suurendamiseks ning olukorrateadlikkuse parandamiseks.
Hetkel kasutatakse enamikku droonitõrje lahendusi statsionaarselt, ent kombineerides need autonoomsete mobiilsusplatvormidega luuakse kaitsejõududele uus võimekus, mida vastavalt ohuhinnangule kiirelt kasutada ja ümber paigutada. Mobiilsus tagab üksustele ka varajase hoiatuse.
“Eesliini üksused on vastaste droonidega enim haavatavamad. Autonoomne mobiilne C-UAS platvorm annab neile täiendava kaitsekihi ning laiendab samas meie tooteportfelli,” ütles Marduk Technologiesi tegevjuht Martin Simon.
"Droonitõrjesüsteemiga varustatud autonoomsed maismaasõidukid loovad lahinguväljale täiesti uue võimekuse, lubades üksustel keskenduda oma lahinguülesannete täitmisele. Paralleelselt tagavad nad sõduritele parema olukorrateadlikkuse ja kaitse," ütles Milrem Roboticsi juhatuse esimees Kuldar Väärsi.
Milrem Roboticsi maismaaplatvormi THeMIS on müüdud 11 riiki, millest seitse on NATO liikmesriigid: Eesti, Prantsusmaa, Holland, Norra, Suurbritannia, Saksamaa ja Ameerika Ühendriigid.
Lisaks sõidukitele teostab Milrem Robotics ka süsteemiintegratsiooni (erinevad sensorid, autonoomsus, relvasüsteemid jne).
Ettevõte juhib ka Euroopa kaitsetööstuse arendamise programmi (European Defence Industrial Development Programme, EDIDP) projekti iMUGS (Integrated Modular Unmanned Ground System), mille raames arendatakse välja mehitamata maismaasõiduk koos juhtimissüsteemi, küberturvalisuse lahenduse ning integreeritud sensorvõrgustikuga. Süsteemi esialgsed kasutusfunktsioonid on seotud olukorrateadlikkuse parandamisega lahinguväljal ning üksuste manööver- ja transpordivõime tõstmisega.
Ettevõtte käive ulatus 2020. aastal kümne miljoni euroni. Sel aastal on plaanis käive kahekordistada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Veebruaris tähistab 25. tegevusaastat tuleohutussüsteemide projekteerija, paigaldaja ja hooldaja Firetek OÜ, kes on tuleohutussüsteeme välja töötanud ning paigaldanud väga paljudele Eesti suurematele äriobjektidele. Ühe asutaja, ettevõtte juhi Georg Kanguri sõnul on nende eesmärk viia tuleohutus uuele tasemele ja võtta eksperdina osa sellealaste seaduste ning nõuete väljatöötamisest.