• ST
  • 27.08.24, 12:15

Salvest usaldas 10 aasta eest seadmepargi Alldevice’i haldustarkvara kätesse ega kahetse

Toiduainetööstus Salvest AS kasutab juba ligi 10 aastat seadmete, masinate ja hooldustööde haldamiseks Eestis loodud tarkvara Alldevice. Ettevõtte tehnika- ja haldusjuht Kuldar Timmusk nendib, et Alldevice on mugav, praktiline ja tõhus tööriist nii ettevõtte tehnikutele kui ka hooldus- ja remonditeenusepakkujatele ning audiitoritele.
Toiduainetööstus Salvest AS kasutab juba ligi 10 aastat seadmete, masinate ja hooldustööde haldamiseks Eestis loodud tarkvara Alldevice.
  • Toiduainetööstus Salvest AS kasutab juba ligi 10 aastat seadmete, masinate ja hooldustööde haldamiseks Eestis loodud tarkvara Alldevice.
Salvest võttis Alldevice´i kasutusele umbes 10 aastat tagasi, kuni selle ajani olid ettevõttes seadmete hoolduseks kasutusel seadmete päevikud – kaante vahele pandud A4-paberid, kuhu väga midagi üles ei märgitud. Vajaduse uuele süsteemile üleminekuks tingis Timmuski sõnul eelkõige jätkusuutlikkus ja digitaliseerimine. „CMMS- (Computerized Maintenance Management System) lahendusi oli valikus mitmeid, aga enamjaolt olid need karbitooted, millest valdav osa funktsioone olid meie jaoks kasutud. Alldevice on ideaalne lahendus – hind on taskukohane, tarkvara arendatakse pidevalt ning kliendid kaasatakse arendustegevustesse. Pigem tundub, et arendusi tehakse kiiremini, kui me jõuame uusi funktsioone käiku lasta!”
Kõige suurem töö uuele lahendusele üleminekul oli seadmete sisestamine, välpade määramine ja tegevuste kirjeldamine. Seadmete hooldusjuhendid tuli ükshaaval läbi käia ja süsteemi sisestada. Salvestil kulus selleks ligi kaks aastat, ent Timmuski sõnul ei kujutaks täna enam ettegi muud võimalust ettevõtte seadmepargi haldamiseks. „Meile tehakse palju välisauditeid nii sertifitseerijate kui ka eksportklientide poolt. Audiitorid on iga kord väga positiivselt üllatunud meie süsteemsuses ning kiidavad meie lahendust,” nendib ta. Pole ka ime, sest auditeerimine on oluliselt kiirem ja lihtsam. Põhivarade auditeerimisel ei kobata enam pimeduses: kui raamatupidamisliku nimetuse järgi ei suudeta põhivara leida, siis aitab Alldevice, kus on lisatud seadme asukoht ja foto seadmest. Varasemalt mitu päeva kestnud põhivara inventuur võtab nüüd vaid paar tundi.

Mugav ja praktiline ka hooldusteenuste ning käidukorralduse pakkujatele

Ettevõtte sees kasutab Alldevice’i tarkvara umbes 15 inimest, kellele lisandub ligi 20 majavälist teenusepakkujat. Salvesti süsteemi on liidetud 98 kategooriat, milles on kokku 1351 rida – seadmed, abivahendid, hoone osad jne. Näiteks evakuatsioonivalgustuse, tulekustutite ja voolikukappide kontroll ja hooldus on ette nähtud väliste teenusepakkujate poolt – kui aeg on käes, siis saadab programm neile vastava teavituse. Kogu tuleohutusega seotud dokumentatsiooni nagu aktid, raportid ja õppuste kokkuvõtted laetakse üles Alldevice’i ja säilitatakse ning nii on väga mugav teostatud tegevusi vajadusel audiitoritele või ametnikele tõendada.
„Automaatteavitused on hea võimalus saata sisendit vajalike tööde kohta. Keegi peab ju järge pidama ja ei saa alati olla 100% kindel, et koostööpartner seda teeb. Ühtlasi kehtestavad meeldetuletused distsipliini,” sõnab Timmusk. „Kui koostööpartnerile tuleb juba mitmes meeldetuletus teostamata tegevuse kohta, siis tuleb see ikka ära teha. Muidu jäävadki need meeldetuletused tulema!”
Ta nendib, et Salvestil on mugavalt ühte haldustarkvarasse liidetud kõik regulaarsed tegevused. „Tulenevalt toiduohutuse kõrgema standardi IFS (International Food Standard) regulatsioonidest peame teostama regulaarse sagedusega klaasi ja plastiku seiret ruumipõhiselt. Audiitoritele jällegi väga hea tõendusmaterjal teostuse kohta. Samuti saadab süsteem ise teenusepakkujale teavituse, kui on käes aeg teostada elektripaigaldise käidukorraldust.”
Programmiga on liidetud muu hulgas nugade seire – kuna toiduainetööstuses on võõrkehade oht suur, siis seiratakse viilutajate, kuubistajate ja tükeldajate terasid kindla regulaarsusega. Salvest kasutab koostööpartnerit ka tõstuste regulaarsel hooldusel. Ettevõttel on kokku 90 tõstust, mis on nummerdatud ja sisestatud programmi eraldi seadmetena. Rikete korral pannakse kõik oluline kirja, et hoolduse ajal pöörata suuremat tähelepanu probleemsematele ustele. Lisaks annab programm indikatsiooni uste vahetusevajaduse kohta.
Kuvatõmmis programmist Alldevice.
  • Kuvatõmmis programmist Alldevice.

Programm hõlmab ka õppuseid ja koolitusi

Igas tööstuses on olulisel kohal ventilatsioon. Salvestis on tarkvaras tehtud jaotus kambrite ja agregaatide kaupa. Kirjeldatud on, mis tüüpi rihmasid ja filtreid agregaadid kasutavad ning kui saabub regulaarse hoolduse aeg, tehakse eelteavitus filtrite tellimise kohta. Lattu seisma ei ole otstarbekas tuhandete eurode eest filtreid osta, vaid eelteavituse järgi soetatakse materjalid vahetult enne tööde algust. Tulenevalt seadusest toimub kord aastas ventilatsioonitorustike puhastus – teostusdokumentatsioon on lisatud Alldevice´i, mida saab vajadusel lihtsasti tuleohutusspetsialistile presenteerida.
„Väga mugav on, et Alldevice’i saame laadida üles ka kõik meie õppused ja koolitused. Tulenevalt seadusest teeme kord aastas evakuatsiooniõppuse, lisaks tuleb meie enda sisemistest protseduuridest tingituna valmis olla reageerima auru- või elektrikatkestuse korral. Läbimäng aitab õigesti ja kiiresti tegutseda, et toodetele oleks minimaalne oht ning ettevõtte rahaline kulu oleks võimalikult väike,” räägib Tiimusk. „Tulevikus soovime hakata kasutama ka allkirjastamist koolituste fikseerimisel – meie uue seadme paigaldamisele järgneb operaatorite/tehnikute koolitus ning vajadus on, et allkirju saaks lisada kõik osalejad.”
Ettevõte on tarkvarasse lisanud ka näitude kogumise ja fikseerimise. „Hooldusjuht saab iga kuu alguses meeldetuletuse näitude kogumise kohta. Varem pidin ikka meelde tuletama, et näidud vaja kokku koguda, sest tegevuse sagedus oli vaid kord kuus ja lihtsalt ei olnud meeles. Lisaks edastati näidud tavaliselt paberil,” meenutab Timmusk. Täna fikseeritakse näidud nutiseadme kaudu kohapeal ja kõik talletub Alldevice´is.

Järgmine oluline uuendus – saada paika tootmisliinide seadistamise ajad

Praegusel ajal on Salvestis prioriteet saada paika tootmisliinide seadistamise ajad. „Meile on analüüsimiseks ja tootmisplaanide koostamiseks vajalik, et oleks täpselt teada tegevuste kestused. Segaseks teeb selle aga asjaolu, et seadistamise aega mõjutavad tehnikust mitteolenevad asjaolud ning ühelt tootelt teisele üleminek võib tootmises olla väga erinev,” selgitab Timmusk.
Ta nendib, et toidutööstusele omaselt on Salvesti profiil tavapärasest erinev. „Meil on mitu erinevat liini ja sesoonsed tooted. Saame teostada hooldusi ja remonte tootmist seisma panemata, vaid kord aastas kollektiivpuhkuse ajal võtame nii-öelda kogu tehase tükkideks. See ei pruugi olla varuosade kasutuse poolelt rahaliselt otstarbekas, kuna välja vahetatakse ka need osad, mis ei vajaks veel vahetust, ent pika seisuaja tõttu ei saa me seda teha väärtuslikust tootmisajast. Oleme arvutanud, et korraga kuluosi vahetada on soodsam.”
Varuosadest rääkides on Salvestil kasutusel ka Alldevice’i varuosamoodul, millest on Timmuski sõnul kõige suurem kasu õige varuosa leidmisel. „Meil on varuosad seadmega lingitud ning iga varuosa juures on selle asukoht laos – nii leiab kiirelt õige asja. Lisaks aitab see hästi laoseisu optimeerida, sest kes ikka tahab hoida raha varuosade all kinni! Väga hea lahendus on ka miinimumkoguse teavitus, tänu millele on hooldusjuhil lihtne detaile juurde tellida, kui kogus kriitilise piirini jõuab.”
Alldevice’i võimalustest kasutatakse Salvestis veel ka mugavat mobiiliversiooni: hooldusjuht peakasutajana jaotab juba eelneval õhtul või tööpäeva alguses tegevused tehnikute vahel ära ning vajadusel saab kiirelt märkida töögraafikutesse muudatusi.
Võimekas ja lihtne Alldevice sisaldab hoolduste teostamiseks ja haldamiseks vajalikku funktsionaalsust, tarkvara on ülevaatlik ja intuitiivne kasutada. Eestis loodud tarkvara on edukalt kasutuses väga erinevates tööstussektorites, sealhulgas toiduainetööstuses, puidu-, plasti-, keemia-, metalli- ja veemajandusettevõtetes.

Seotud lood

  • kestlikkusuudised.ee
  • ST
Sisuturundus
  • 20.12.24, 11:41
Kliimakriis ähvardab ka Eesti ettevõtteid – kas oled riskideks valmis?
Põhjamaade kontekstis võivad kliimariskid tunduda jätkuvalt ehk kauged, kuid ometi ei jää neist puutumata ka siinsed ärid, mõjutades peale põllumajanduse näiteks kaubandust, kinnisvara, pangandust, kindlustust. Nõustamisagentuuri Sustinere keskkonnaeksperdi Imre Bányászi sõnul tuleb ettevõtluse seisukohast lisaks asukohale läbi kaaluda tarneahelaga seotud ohukohad.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 13.01.25, 07:00
Põlva puidutööstus Peetri Puit laiendab tehast. “Me ei saa seista paigal, kui maailm meie ümber areneb”
Peeter Peedomaa: “Rasked ajad õpetavad, püsima jäävad vaid tõelised väärtused“
2
Uudised
  • 14.01.25, 07:57
Luubi all Eesti ja Läti maksud. Fibenoli finantsjuht näeb Lätis kolme eelist
Advokaat: Eesti kolm erinevat maksustamise mudelit viivad investorid segadusse
3
Uudised
  • 13.01.25, 18:53
Eestis läheb kümnete miljonite eurode eest metsa müüki
4
Uudised
  • 14.01.25, 11:40
Kristjan Rahu puidutööstus värbas uue juhi Rootsi kontsernist
5
TOP
  • 16.12.24, 07:00
Suur tööstuse TOP 2024: võitja tuli, nägi ja võitis
Nimekirjas 550 tööstusettevõtet!
6
Arvamused
  • 13.01.25, 15:22
Aigar Vaigu: kevadel avame ukse Eesti kiibiärile
Oma kiibikeskus aitab luua tugeva lisandväärtusega ettevõtlust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele