• 26.02.15, 10:39
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas luuakse edukaid tarneahelaid?

Gartneri hinnangul on parimate tarneahelate tipus Apple. Tallinna Tehnikaülikooli tarneahela juhtimise õppetooli hoidja Hele Hammeri sõnul tehakse parimas tarneahelas otsuseid lõpptarbija huvides.
IT analüüsi- ja konsultatsiooniettevõte Gartner on juba kümme aastat koostanud „Tarneahela juhtimise TOP 25“ nimekirja. Eesmärk on tõsta teadlikkust tarneahelate toimimisest ja selle mõjudest ettevõtte käekäigule. Viimati oli jätkuvalt tipus Apple (esikohal seitsmendat aastat järjest), McDonald´s, Amazon, Unilever, P&G.
Nimekirja pääsemise eelduseks on 10 miljardi dollari suurune aastakäive. Eesti ettevõtete käibenumbrid selle piirini ei küüni. Tallinna Tehnikaülikooli logistikainstituudi tarneahela juhtimise õppetooli hoidja Hele Hammeri kinnitusel on tarneahela juhtimise teema Eestis aktuaalne, isegi kui meil puuduvad 10 miljardi dollarilise aastakäibega ettevõtted. „Tarneahela juhtimine on üks olulisi, kui mitte kõige olulisem juhtimise tööriist – tegeleb see ju kogu tarneahela väärtuse maksimeerimisega,“ lausus ta.
Tarneahela juhtimise kontseptsiooni kohaselt ei võistle turul mitte ettevõtted, vaid terved tarneahelad. „Ettevõtted on üha enam sunnitud tõdema, et edukas olemiseks ei piisa, et ettevõte on hästi juhitud. Tavaliselt on tarneahelas päris palju osalejaid: alates tooraine tootjatest, komponentide koostajatest, mitmetest vahendajatest (maaletoojad, hulgimüüjad) kuni jaemüüjani välja. Kett on nii tugev kui tema kõige nõrgem lüli,“ selgitas Hammer.
Maailma parim tarneahel on tema sõnul selline, kus otsuseid tehakse lõpptarbija huvidest lähtudes ning optimeerides kõigi tarneahela lülide tööd, et pakkumine vastaks nõudlusele. Tarneahela juhtimise eesmärk on ühelt poolt maksimeerida toodete-teenuste müüki lõpptarbijale, teiselt poolt minimeerida kulud üle kõikide tarneahela lülide. Hammer märkis, et need kaks poolt on omavahel seotud: minimaalsete kuludega tarneahel tähendab ka optimaalset hinda, mis omakorda soodustab läbimüüki.
Võtmesõna koostööTarneahelate optimeerimise võtmesõnaks on koostöö ettevõtete vahel.  „See kõlab lihtsalt, aga on tegelikult keeruline. Ei saa rääkida koostööst, kui oma hankijatega vastanduda ning püüda välja kaubelda parimad tingimused, arvestamata, kuidas need mõjuvad hankija pikaajalisele majanduslikule võimekusele. Esmapilgul väga heana tunduvad tingimused ühele lülile, näiteks hinna ja makseperioodi osas, võivad teisele lülile tuua kaasa raskusi. See omakorda võib väljenduda kvaliteedi languses, tarnete viibimises ja lõpptarbija rahulolematuses,“ tõi Hammer näite.
Koostöö aluseks tarneahelas on pidev infovahetus:  varude, nõudluse, prognooside ja probleemide kohta. Selle info põhjal saab teha otsuseid, mis arvestavad ka teiste lülide huvidega. Hammeri sõnul eeldab infovahetus avatust ja usaldust teiste lülide vastu, kui seda pole, ei tasu ka edule loota.
Sõlmpunkt on infoliikumineKommunikatsiooni olulisust tarneahelate optimeerimisel rõhutas ka Rimi Eesti Food AS tarneahela juht Allar Kahju. „Kuivõrd hankija-jaeketi tarneahelad on väga keerulised ja mastaabid suured, on kõige olulisem valdkond eduka tarneahela koostöö osas info juhtimine. 2012. aastal alustasime hankijatele koguste prognooside saatmist. See aitas hankijal oma tarneahelas teha vajalikud toimingud, et toode oleks lõppkliendile kindlasti saadaval. Praegu on üks meie strateegilistest eesmärkidest hakata automatiseeritult jagama oma partneritele kõikide sortimenditoodete iganädalasi tellimuste prognoose, mis võimaldaks kogu ahela tarnekindlust veelgi parandada,“ kirjeldas Kahju.
Rimil on mitmete suurte tootjatega igakuine koosolek, kus vaadatakse üle eelneva kuu tarnekindlused ning arutatakse koos, kuidas oleks võimalik veelgi suurema kindlusega tagada toodete olemasolu lõppkliendile. „Samuti tegeleme paralleelselt koostöös kaupade liikumise logistika korraldamisel. Näiteks suundadel, kus kaubamahud on väiksemad, püüame leida hankijatega koos vedusid, mis võimaldaks meil auto pinda jagada ning saavutada seeläbi win-win olukord kogukuludes,“ lisas ta.
Uued tehnoloogiad olulisedLogistiliste protsesside parendamisel on tähtis roll uute tehnoloogiliste võimaluste järjepideval rakendamisel. Rimi võttis möödunud aastal kasutusele varustamise tarkvara, mis võimaldab  tellimisprotsesse automatiseerida ja seeläbi kaubatellimuse kvaliteeti tõsta. „Projekt on olnud edukas ning kliendiuuringud näitavad, et oleme seeläbi suutnud kaupade kättesaadavust oma klientidele parandada,“ rõõmustas Kahju. „Väiksemate tehniliste uuendustega tegeleme igapäevaselt: olgu selleks siis automaatne aluste virnastaja või uus tarkvarajupp kesklaos mahalaadimiste paremaks ja kiiremaks korraldamiseks. Üldine trend näitab, et tarneahelat on võimalik kõige rohkem optimeerida uute IT lahenduste toel, mis aitavad keerukate arvutuste ja modelleerimistega seal, kus inimene jääks suurte mastaapide tõttu hätta,“ lisas tarneahela juht.
Hammer märkis, et erinevad tegevusvaldkonnad on elektroonilise infovahetuse kasutuselevõtuga erinevas faasis (näiteks autotööstuses on see pea 100%) ning enam pole ka väikeettevõtjaile piiranguks lahenduste kõrge hind.
„Infovahetuse elektroonilisele kujule viimine on eelduseks heale koostööle ning aitab oluliselt suurendada ka kogu tarneahela efektiivsust. Erinevatel hinnangutel lühendab tehingute infovahetuse viimine paberilt elektrooniliseks nende töötlusaega koguni kuus korda. See omakorda võimaldab üle kogu tarneahela paremini tagada, et õige kaup oleks õigel ajal õiges kohas ning lõpptarbija rahulolev,“ kinnitas ta.
Milline on tarneahea edu valem räägitakse 12.-13. märtsil Pärnu Tarneahelakonverentsil. Vaata esinejaid SIIT .
Autor: Tea Taruste

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.04.25, 15:14
Valik töökindlaid tööstusseadmeid Astro Balticsilt
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.

Enimloetud

1
Uudised
  • 13.05.25, 07:52
Eesti firma plaanib rajada Balti riikide suurima droonitehase
Uue tehase asukoht ja ehitusmaksumus on saladus. Lisatud ettevõtte omaniku selgitused.
2
Uudised
  • 22.04.25, 13:44
SUUR KAARDIVAADE | Eestisse kerkib 28 uut tootmist enam kui 2 miljardi euro väärtuses
3
TOP
  • 08.05.25, 14:03
TOP 12 | Vaata suurema maksuvõlaga mööblitööstusi. Omanik: “Ma ei osanud kiiret kasvu juhtida”
Topis ka ajatamata maksuvõlaga köögimööblitootja, mille omanikul on enam kui 50 OÜ-d, 13 e-posti aadressi ja 8 telefoninumbrit.
4
Uudised
  • 12.05.25, 13:44
Elektroonikatootja Eolane sai uue nime – Aurightec
5
Uudised
  • 12.05.25, 10:01
Viljandi robotkullerite tootja müüdi ameeriklastele
Clevon muutub GO-ks, strateegilised investorid on FedEx ja Foxconn
6
Uudised
  • 13.05.25, 13:15
Hääl ja Vasnu fosforiidist: “Lihtsalt kaevamine kellegi teise kasuks on halvim stsenaarium”

Hetkel kuum

Mööblitööstus. Foto on illustratiivne.
TOP
  • 08.05.25, 14:03
TOP 12 | Vaata suurema maksuvõlaga mööblitööstusi. Omanik: “Ma ei osanud kiiret kasvu juhtida”
Topis ka ajatamata maksuvõlaga köögimööblitootja, mille omanikul on enam kui 50 OÜ-d, 13 e-posti aadressi ja 8 telefoninumbrit.
Milrem on Eesti tuntuim kaitsetööstusettevõte, mille kasvu hüppelauaks on Saksamaa ja Araabia Ühendemiraatide suurinvestorid. Pildil Milremi Tallinna tehase avamisüritus.
Uudised
  • 08.05.25, 11:30
Milrem sai 50 miljonit eurot ja juhirolli Euroopa kaitsetööstuse suurprojektis
Mida suurem on läbipaistvus, selgemad ootused ja kõrgem psühholoogiline turvalisus üksteisega suhtlemisele, seda vähem tekib hallisid alasid, kirjutab Kaido Pajumaa.
Kasulik
  • 08.05.25, 10:30
Müügiesindaja ei öelnud tootmisjuhile tarnekuupäeva? 4 tööriista vastutusalade paikapanemiseks meeskonnatöös
Meil on täna hea kasvukõver ja on oluline seda hoogu hoida, sõnab Salvesti juht Jaanus Aal.
Intervjuu
  • 06.05.25, 12:15
Salvesti juhi Jaanus Aali sõnum müügiosakonnale: „Võimekuse pärast ei tohi muretseda, praegu tuleb olla väljas ja müüa“
Ettevõte investeerib tänavu miljoni
Bolti ja Starshipi taustaga IT-arhitektid ja masinnägemise eksperdid innoveerivad oma aasta eest asutatud uue idufirmaga Lendurai iseseisvat relva. TalTechi ja Ettevõtlusinkubaatori seminaril rääkis arendatavatest uutest droonidest firma üks asutaja Siim Maivel.
Uudised
  • 06.05.25, 08:45
Bolti ja Starshipi taustaga insenerid lõid kaitsetööstusidu, kus mitmeid drooniparvi opereerib vaid üks inimene
Eesmärk luua lahendus, kus rünnaku saab täielikult eelnevalt programmeerida ilma operaatori sekkumiseta
Merideini arendusjuht Eduard Vainu usub, et droonitehase tootmisvõimekus saab juba järgmisel aastal olema 2000 drooni ööpäevas.
Uudised
  • 13.05.25, 07:52
Eesti firma plaanib rajada Balti riikide suurima droonitehase
Uue tehase asukoht ja ehitusmaksumus on saladus. Lisatud ettevõtte omaniku selgitused.
Viimane aasta on olnud Clevonile keeruline, firmal oli tekkinud ka 100 000-eurone maksuvõlg. Uue omaniku käe all loodetakse Viljandist pärit tehnoloogiale saada tuul tiibadesse. Ka maksuvõlg riigile tasuti pärast omanikuvahetust nädalaga.
Uudised
  • 12.05.25, 10:01
Viljandi robotkullerite tootja müüdi ameeriklastele
Clevon muutub GO-ks, strateegilised investorid on FedEx ja Foxconn
Valik töökindlaid tööstusseadmeid Astro Balticsilt
  • ST
Sisuturundus
  • 29.04.25, 15:14
Valik töökindlaid tööstusseadmeid Astro Balticsilt

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele