Lisaks tehakse väga aktiivset koostööd ülikoolidega: koos viiakse läbi mitmeid uuringuid ning mõeldakse, kuidas Interchemie Werken De Adelaar Eesti teadmistest ja oskusteavetest saaksid kasu ka teised Eesti ettevõtted nii geneeriliste veterinaar- kui ka näiteks inimravimite vallas. „Näiteks nii suuremahulisi stabiilsusuuringuid ei tee keegi teine meie lähiriikides. Oleme omas vallas pioneerid ning tänu oma keemialaborile on meil olemas võimalused katseteks ja uute toodete väljatöötamiseks ning oma laboritöötajate spetsiifiliseks väljaõppeks.“
Koos Tartu Ülikooli Katsekojaga testitakse näiteks plastikpudelite kasutamist ravimite pakendamisel. Valminud on esimesed analüüsid, mille tulemused on ravimiameti poole teele saadetud. Ettevõtte registratsiooniosakonna juhataja Sander Murumetsa sõnul peavad testid tõestama, et plast pakendina protsessides ei lagune ning kõik ained säilivad seal nagu nad algselt on määratud. „Seda on üsna keerukas teha, aga lahendades täna need probleemid ära, kogume vajalikku kogemust tulevikuks, kui soovime välja tulla uute toodetega. Kui saame ravimiametilt teada oma konkreetsed vead, siis teame, mida järgmine kord vältida.“
Saluste sõnul on eesmärgiks, et toodete põhinomenklatuuril oleks lisaks teistele riikidele ka Eesti müügiload ehk kõike, mis Eestis toodetakse, saaks ka koduturul müüa. „Meid on väga tugevalt kontrollitud erinevate riikide inspektsioonide poolt, viimati käisid meie tehases näiteks Sudaani ametnikud ning nende positiivset reaktsiooni nähes loodame, et meie müük sinna tõuseb. Viimastel aastatel on meid külastanud ka näiteks Saksamaa, Saudi Araabia ja Uganda inspektorid, kohe järgmise aasta alguses on tulemas Türgi ja Nigeeria riiklikud inspektsioonid.“
Uus 20 000-ruutmeetrine ravimitehas
Täna töötatakse Interchemie Werken De Adelaar Eestis aktiivselt pakendamise ja ladustamise protsesside tõhustamise kallal ning ehitamisel on tehas Leedus. „Alustame väikese tootmisega ja vaatame, kuidas asjad seal käima lähevad. Ühest küljest on see võimalus hoida mune mitmes korvis, aga teisalt on võõrsil aga veel keerukam pädevaid inimesi leida,“ räägib Saluste. „Alguses oli meil plaan piirduda Leedu tehase ning Viimsis asuva tootmise laiendamisega, kuid tänaseks oleme aru saanud, et vaja täiesti uut pinda ka Eestisse.“ Tootmise laienemisega seoses on ettevõttel hetkel käsil ka uue tehase juhataja otsingud.
Nii on ettevõte algatanud projekti 20 000-ruutmeetrise tootmispinnaga hoone ehitamiseks Tallinnasse Suur-Sõjamäe piirkonda. Seal plaanitakse kasutada ladustamises ja pakkimises kõige tänapäevasemaid täisautomaatseid lahendusi ning roboteid ja rakendada igal võimalusel Tööstus 4.0 hüvesid. Jätkuvalt on arendamisel ka spetsiaalselt Interchemie Werken De Adelaar Eestile loodud tarkvara, mis on veebipõhine, sõltumatu ning hakkab tulevikus lisaks vee-, õhu- ja jahutusseadmetele juhtima ka pakkemasinaid ja laoroboteid ning andma tagasisidet operatsioonide õnnestumise kohta.
Tarkvara väljatöötaja Tiit Remmeli sõnul on see loodud tootmise optimaalsemaks planeerimiseks ja haldamiseks. „Oluline on välistada tööjõu ja rahaliste vahendite raiskamist ning juhtida tootmist võimalikult lihtsalt ning mugavalt. Eesmärk on, et seda tarkvara saaksid kasutada võimaikult paljud inimesed ja masinad, kes on selle protsessiga seotud.“
„Soovime olla esimene farmaatsiatehas Eestis, mis juurutab Tööstus 4.0,“ räägivad Saluste ja Murumets. Tegelemegi hetkel põhiliselt müügilubade, uue tehase projekteerimise ja laborite arendamisega. Konkurentsis püsimiseks peab olema kvaliteet parim, kuid samas ei saa me lubada suurt hinnatõusu. Selles valguses prognoosime, et järgmisel aastal küll tootmise kogused kasvavad, kuid marginaalid vähenevad.“