Viru Keemia Grupp (VKG) avas täna Eestis ainulaadse maapealse usskonveieri, mis läks maksma ligi 14 miljonit eurot.
Ametlik tseremoonia leidis aset Ojamaa kaevanduse territooriumil. 13 kilomeetri pikkuse uue konveieri avamislindi lõikasid läbi keskkonnaminister Keit Pentus ja Ida-Virumaa kuue valla- ja linnavalitsusjuhid, teatas ettevõte.
Keskkonnaminister Keit Pentus: „Meil on hea meel tõdeda, et Eestis uue ainulaadse rajatise loomisel on mõeldud keskkonna peale. Suur tootmisettevõte on valinud oma toormaterjali tarnimiseks keskkonnasäästlikuma viisi, kui selleks on maantee- või raudteetransport. Uus konveier on hea näide innovaatilisest mõtlemisest, mis toob kasu nii kohalikule kogukonnale kui ka keskkonnale ja ettevõttele endale.”
VKG Kaevandused juhatuse liige ja konveieri projekti eestvedaja Margus Kottise: „Maailmas küll leidub sarnaseid lintkonveiereid, kuid nii paljude kurvide ja väikeste raadiustega mitte. Meie jaoks on konveieri avamise näol tegemist olulise sammuga Ojamaa kaevanduse täisvõimsusel käivitamiseks. Konveieri tootlikkus on 700 tonni põlevkivi tunnis ja aastas kuni 3 200 000 tonni. See on võrreldav 100 pidevalt töötava veoautoga või 50 raudteevagunist koosneva koosseisuga. Sellised näitajad annavad väga ilmeka võrdluse meie uue konveieri suutlikkusest.”
Projekti kogumaksumus on ligi 14 miljonit eurot, tööiga üle 20 aasta. Toormaterjali transportimisel puudub tolm, heitgaasid, ei ole koormatud kohalikud teed ning praktiliselt puudub müra. Uut rajatist teenindab ja hooldab vaid 14 inimest. Projekt teostati koostöös Nordea, SEB ning Pohjola pangaga. Konveieri ehitajaks oli Saksa ehituskontsern ThyssenKrupp Fördertechnik GmbH, montaaži eest vastutas VKG tütarettevõte Viru RMT OÜ.
Seotud lood
Viru Keemia Grupp (VKG) alustab 350 miljonit eurot maksva põlevkiviõli rafineerimistehase tehase ehitust 2013. aastal, ütles tänasel Äripäeva seminaril „Kütuseturu võimalus, mõju, konkurents ja alternatiivid“ VKG juhatuse liige Jaanus Purga.
VKG Energia avab täna uue turbiini, mille võimsus on 29 MWh ja kogu projekti maksumus 16 miljonit eurot.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.