Paljudes Eesti tootmisettevõtteis läbiviidud tõhususanalüüs näitab, et enamikel ettevõtetel puudub eeldus toota kiiremini, odavamalt ja kvaliteetsemalt. Märtsi lõpul ilmuv raamat „Läbimurre“ selgitab, milliseid võtteid kasutada tootmise efektiivsuse tõstmiseks.
Raamatu autorid, kogenud lean-koolitajad Jari Pekka Kukkonen ja Sulev Senkel nendivad, et mitmed ettevõtted püüavad tootlikust suurendada pigem tulekahju kustutamise meetodil. Olles hädas ruuminappusega, kulutatakse raha uue tootmispinna ehitamisele, selle asemel, et eemaldada olemasolevalt tootmispinnalt katkised masinad vms. Selline suhtumine kasvab välja ettevõtteis levinud mugavusmõtlemiset: juba juurdunud protsesse ei taheta muuta, sest juba 20 aastat on nii tehtud ja tehakse ka edaspidi.
Uueks trendiks tootmisjuhtimises on lean-meetod, mille eesmärk on luua kord, mis aitab tuvastada ja vähendada ressurssiraiskavaid tegevusi ettevõtte kõigil tasandeil. „Korra loomine töökohal vähendab transpordivajadust, varusid, liikumist, ootamist ning praaktoodangut ja vigu. Lisaks või¬vad väheneda tööõnnetused ning paraneb üldine moraal, õhkkond ning töötajate omanditunne“, kirjutavad Kukkonen ja Senkel.
Eesti ettevõtetest on edukalt rakendanud lean-juhtimist näiteks Kalev, Flexa, Jeld-Wen, Talent Plastics ja PKC. „Oleme Kalevis viimase kahe aasta jooksul enamiku käesolevas raamatus toodud meetoditest juurutanud, mis on tuntavalt tõhustanud meie tootmist, aga andnud ka märkimisväärse kulude kokkuhoiu väärtusahelas. Oleme suutnud tõsta tootlikkust ettevõttes 23%, hoides samal ajal kokku 20% tootmiskuludest,“ väidab AS Kalev Chocolate Factory tegevdirektor Kaido Kaare.
Seotud lood
Reedel kogunes Äripäeva Tööstuse klubi Kalev Chocolate Factory Jüri tehases, et kuulda ja näha ettevõtte juhtide kogemusi tootmise muutmisest efektiivsemaks. Samuti oli klubi hea võimalus kohtumiseks konkurentide ja koostööpartneritega. Kuna tootmises pildistada ei tohtinud, siis ongi seekordne pildigalerii osalejate suhtlusest ettekannete eelsel- ja vahepealsel ajal.
Kalev Chocolate Factory on alustanud tootmise efektiivsuse tõstmise programmi, et jõuda kasumlikuses järele Orkla kontserni teistele ettevõtetele. Programm startis eelmisel aastal olukorrast, kus toodangu müügist laekunud igast 100 kroonist jäi ettevõttele vaid 1, Orkla ettevõtetes jääb tootjale 11-18 krooni.
Kalev Chocolate Factory juhatuse esimees Kaido Kaare kinnitas praegu toimvas online intervjuus, et ettevõte on pooleteise aastaga jõudnud efektiivsuselt samale tasemele Soome magusatootjatega.
Äripäeva Tööstuse klubi külastas juhtmeköidiseid valmistava PKC Eesti tootmist. Ettevõtte juhatuse esimees Jani Kiljala, tootmise divisjoni juht Lauri Rohtoja ja tootmise arendusjuht Rain Lindus rääkisid muudatustest ettevõtte struktuuris ja tootmises, mis aitasid majanduslanguses kiirelt mahtusid kaotanud ettevõttes hoida kasumlikkust. Üritusel osales ligi 30 inimest, kellele näidati ka PKC Eesti töökorraldust tootmises.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.