• 03.01.12, 13:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

ABB renoveeris Tõraveres Põhjamaade suurima teleskoobi juhtimissüsteemi

ABB renoveeris Tartu Observatooriumi 1,5-meetrise teleskoobi juhtimissüsteemi. Tõraveres asuv teleskoop on Põhjamaade suurim.
ABB teostas renoveerimistööde käigus projekteerimistööd ning paigaldas uued mootorid, sagedusmuundurid, elektrikilbid, andurid, kontrollerid ja kaabelduse. „Nüüd on võimalik teleskoopi sujuvalt täpsesse asendisse liigutada, kõik toimub arvuti kontrolli all,“ kinnitas projekti juht, ABB AS-i automaatikaprojektide üksuse müügijuht Ilja Ruljov.
Rohkem kui 35 aastat tagasi tollases Leningradis LOMO tehases valminud teleskoobi vana juhtimissüsteem oli ajale jalgu jäänud ja ebatäpne. „Meie jaoks oli teleskoobi renoveerimine suur väljakutse. Esiteks polnud me selletüübilise seadme uuendamisega varem kokku puutunud. Teiseks kätkes lisaseadmete paigaldamine eneses suurt riski, sest mitte keegi ei teadnud täpselt, mis asub teleskoobi korpuses,“ märkis Ruljov.
Teleskoobi valmistajatehase skeemid olid kohati ebatäpsed või puudusid hoopis, seepärast tuli teha üksjagu käsitööd või tellida osasid juurde. „Koostöös ABB Tartu üksuse meeskonnaga Ahti Krinali juhtimisel suutsime objekti tellijale üle anda tähtajaliselt,“ lisas Ruljov.
Teleskoobi juhtimissüsteemi moderniseerimine kestis üle poole aasta ning valmis Euroopa Liidu struktuuritoetuse teadus- ja arendusasutuste teadusaparatuuri ja seadmete kaasajastamise programmist saadud abi toel. Renoveerimise maksumus oli 182 000 eurot.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 21.12.24, 17:14
Alumiiniumi igavene elu algab joonestuslaual. Kuidas kavandada korduvkasutatavaid tooteid?
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele